Netteam overtager Scribonas serviceafdeling
Med overtagelsen af Scribona Danmarks serviceafdeling fortsætter netværksvirksomheden Netteam sin høje vækstrate. Netteam, der er specialiseret i rådgivning om og design af større netværksløsninger, herunder WLAN, netværkssikkerhed og network management, overtager dermed den tredje virksomhed inden for en kort årrække. Netteam, der siden etableringen ved årsskiftet 2001/2002 har oplevet en vækst i omsætningen på gennemsnitligt 68% per år, har tidligere overtaget Cygate Danmark i 2005 og Dansystem i 2003.
“Gennem opkøbet af Scribona Danmarks serviceafdeling sikrer vi Netteams fortsatte vækst. Vi øger kundeporteføljen med 100 kunder, og skaber nu også en ny adgang til kunderne gennem partnere. Vi får med købet en større salgsstyrke, som kan indgå i Netteam uden videre, da Scribonas måde at håndtere kundeporteføljen er meget lig vores,” siger Peter Durup, administrerende direktør i Netteam A/S
Med overtagelsen er Scribona Danmarks tidligere kunder sikret en styrket professionel support og service inden for Ciscos produkter. Med opkøbet følger også mulighed for salgssupport for partnere inden for Netteams øvrige fokusområder, der ud over Cisco tæller Solarwinds managementsystemer, Barracuda sikkerhedsløsninger, LogLogic log management samt innovaphone IP-telefoniløsninger.
“Med valget af Netteam styrker vi forhandlernes muligheder for sparring og service på alle Ciscos produkter, og at de nu også får adgang til Netteams række af netværksrelaterede produkter,” siger Morten Dahl Christensen, Director of Server Storage Infrastructure i Scribona Danmark.
“Med salget til Netteam, der er et af landets førende netværksfirmaer, får forhandlerne den bedste langsigtede løsning og kan dermed komme videre i deres arbejde helt uden problemer. Det er min helt klare overbevisning,” siger Morten Dahl Christensen.